Utakmica osmine finala Lige prvaka između Barcelone i PSG-a završena je nezapamćenim preokretom Katalonaca i pobjedom od 6-1 u završnici koja može da konkuriše za najluđu završnicu nekog fudbalskog meča ikad (podsjećamo, Barcelona je u periodu od 89. do 95. minute postigla tri gola), ali se Parižani ne mire sa ispadanjem. Naime, oni su u UEFA poslali žalbu, uz dokaze da su drastično oštećeni.

Povezani sadržaj:

Verratti Barca-PSG 09/03/2017VERRATTI NAKON PORAZA PSG-a IZJAVIO NEVJEROVATNU STVAR: Kod rezultata 3:1 igrači Barce su mi rekli..

Utakmica je i kod nas podelila mnoge. Jedna strana je Barcelonin preokret vidjela kao trijumf sporta (što, uzevši u obzir partiju tima iz Francuske, i ne iznenađuje), dok je druga strana odmah nakon utakmice osula paljubu po arbitrima, prije svega po Deniz Aytekinu, najviše zbog jedanaesteraca koje je dosudio u korist Barcelone.

Iako po prikazanoj igri tim PSG-a nije zaslužio da se nađe među osam najboljih ekipa na Starom kontinentu, činjenica je da je dobrog udjela imao i sudija iz Njemačke.

Žalba je poslana, za vidjeti je šta UEFA ima da kaže, a dotad se možemo podsjetiti događaja koji su prouzrokovali žestoke diskusije ljubitelja fudbala širom svijeta...

Sporna situacija broj 1:
Igranje rukom Javiera Mascherana

Tokom jednog prodora Julijana Draxlera po lijevom krilu i centaršuta koji je možda mogao donijeti gol šansu Parižanima, Javier Mascherano je loptu zaustavio rukom, što sudija Aytekin nije vidio, pa je PSG oštećen za jedanaesterac. Aytekin je u tom trenutku bio oko 15 metara udaljen, i imao je čist pogled na situaciju.

Sporna situacija broj 2:
Propušten drugi žuti karton za Piquea

Barcin Gerard Pique je u 23. minutu zaradio prvu javnu opomenu, da bi u 41. na nedozvoljen način zaustavio Edinsona Cavanija, i to kao posljednji igrač odbrane Barcelone u situaciji kada je Cavani bio u prilici da smanji prednost Barce na 2-1. Aytekin mu nije pokazao drugi žuti karton.

UEFA flag

Sporna situacija broj 3:
Jedanaesterac nad Neymarom

Nedugo po početku drugog poluvremena bilo je 3-0 za Barcelonu nakon jedanaesterca, koji je Thomas Meunier skrivio – glavom! PSG je Neymara optužio da je namjerno inicirao kontakt, i zaista je utisak da je Neymar mogao da preskoči Meuniera.

Sporna situacija broj 4:
Neymaru oprošteno namjerno gaženje Marquinhosa

Neymarova pretjerana agresivnost dovela je do toga da je nagazio Marquinhosa u trenutku kada je lopta bila daleko od Brazilca iz PSG-a. Da je Neymar isključen, pitanje je da li bi Barcelona stigla do preokreta, pošto je upravo on postigao golove za 4-1 i 5-1, dok je asistirao Robertu za 6-1.

UEFA flag

Sporna situacija broj 5:
Ruka Piquea

Tokom napada PSG-a u 78. minutu Angel Di Maria je centrirao, a loptu je Gerard Pique zaustavio rukom, što nije bilo dovoljno za drugu javnu opomenu i put u svlačionicu.

UEFA flag

Sporna situacija broj 6:
Isključenje Mascherana i penal nakon faula nad Di Marijom

U sam smiraj meča mogao je PSG do drugog gola nakon kontre i situacije “jedan na jedan” Di Marie i golmana Barselone, ali je Ter Stegen izašao kao pobjednik uz svesrdnu pomoć Javijera Mascherana, koji je nakon meča priznao da je faulirao Di Mariju. Ipak, ni to nije bilo dovoljno da se Aytekin oglasi.